Jurnalistul britanic Charlie Ottley surprinde frumusețea României prin AI

[post-views]

Stabilit în județul Brașov, Charlie Ottley, jurnalist și regizor britanic, promovează România, țară care i-a intrat la suflet, cu două melodii realizate cu ajutorul inteligenței artificiale, relatează site-ul regional Biz Brașov.

Charlie Ottley a compus două piese, iar în videoclipuri sunt prezentate peisaje unice, tradiții și oameni muncitori din România. Celebrul jurnalist a postat creațiile muzicale realizate cu AI pe rețelele sociale, iar acestea au strâns deja peste 100 de mii de vizualizări. Versurile sunt compuse de el, în timp ce linia melodică a fost creată cu inteligența artificială.

„Deci primul cântec pe care l-am ales a fost unul country. Sunt foarte multe persoane în România cărora le place muzica country. Frumusețea, simplitatea, sinceritatea, modul de povestire de care ai parte cu muzica country, care cred că a fost drăguț”, a declarat Charlie Ottley.

Cea de-a doua melodie a reprezentat însă o adevărată provocare pentru britanic.

„Când am făcut piesa rock, softul nu știa să pronunțe, de exemplu, Piatra Neamț. A trebuit să tastez numele, literă cu literă și să văd dacă funcționează. Eventual măcar l-am făcut să sune puțin ca pronunția din limba română. Dar e vorba de rock, este permis puțin accent vestic, pentru că este o piesă rock”, a mai spus Charlie Ottley.

https://www.facebook.com/flavoursofromania.official/videos/883685140370191

Articole similare:

Valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână în cea mai mare parte...

[post-views]

Nicușor Dan a făcut, joi, primele declarații după ce l-a desemnat premier pe Adrian Veștea, fără consultări...

[post-views]

Patronul unei balastiere din comuna Padeș a fost amendat cu 50.000 de lei de către Garda de...

[post-views]

Pandurul: Alunecare de teren în sectorul Pinoasa din CE Oltenia. Conducerea CEO a anunțat că în cursul...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: