Cristian Buşoi: Termocentrala Turceni se va reconecta la SEN, luni, de la 15:00

12:29
[post-views]

Secretarul de stat din Ministerul Energiei, Cristian Buşoi, a declarat, vineri, că Termocentrala Turceni se va reconecta luni, de la 15:00, la Sistemul Energetic Național.

”La Turceni, grupul 5, singurul rămas în activitate din Turceni, celelalte grupuri ale Complexului Energetic Oltenia sunt la Rovinari, a avut niște probleme tehnice care au determinat decizia corectă a conducerii de a face aceste reparații pe durata zilei de astăzi și a weekendului. Luni, la ora 15:00, se va reconecta la Sistemul Energetic Național. Așa cum spuneam, nu are un impact nici pe securitatea aprovizionării în aceste zile, nici pe prețurile finale către consumatori. Dar, sigur, orice funcționare în plus a Complexului Energetic Oltenia aduce niște venituri companiei. Mai ales că în piață, zilele următoare, prețurile sunt destul de ridicate, ceea ce pentru planul de reorganizare al companiei, pentru ajutorul de stat aprobat de Comisia Europeană, este un lucru bun”, a declarat Cristian Buşoi.

Termocentrala Turceni nu mai produce energie electrică, după ce singurul grup care mai era în funcțiune a fost oprit în noaptea de miercuri spre joi, în urma unei defecțiuni. Este vorba despre grupul energetic nr. 5, care a fost scos din funcțiune în jurul orei 1:00, după ce angajații au constatat probleme la unul dintre cazane. Cazanul nu mai era etanș în zona circuitului apă-aer, iar continuarea funcționării nu mai putea fi făcută în condiții de siguranță. Astfel, conducerea Complexului Energetic Oltenia a decis oprirea grupului pentru efectuarea reparațiilor.

Articole similare:

România a înregistrat, în iulie, cea mai mare creștere anuală a prețurilor la carburanți și lubrifianți pentru...

[post-views]

Faptul că România a rămas fără energie, fiind nevoită să importe la prețuri mari, seara, arată că...

[post-views]

Va ceda și Rovinariul, nu doar Turceniul, însă, cel mai probabil, din cauza lipsei de cărbune, afirmă...

[post-views]

Fostul ministru de Finanțe Dan Vîlceanu este de părere că nu se va mai pune problema închiderii...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: