Partidul AUR insistă asupra organizării alegerilor anticipate, pentru a putea prelua guvernarea. În acest context, sociologul Dan Dungaciu, unul dintre liderii formațiunii, a adus critici față de „cordonul sanitar” impus de PSD, PNL, USR și UDMR.
Din perspectiva lui Dan Dungaciu, acuzațiile de „extremism” ale adversarilor politici, aplicate celor de la AUR, sunt nefondate. Între timp, cei care pun astfel de etichete aleg să „blocheze” țara, susține analistul.
„De fapt, asta este marea problemă, până acum. Ar trebui să schimbăm puțin narațiunea. Păi, bun, și dacă ar veni AUR la putere, ce s-ar întâmpla, până la urmă, atât de dramatic? Pentru că asta nu discută nimeni. Care-i proba acestui extremism atroce, feroce? Ce am făcut? Am spart geamurile la guvern? Hai să discutăm puțin altfel. Hai să facem o anticipare și o să vedem. Ideea că ‘noi trebuie să ținem România blocată’ pentru că unii s-au blocat în această postură ridicolă și fără argumente. Mi se pare cea mai mare problemă de securitate a României, apropo de contextul în care discutăm”, a declarat Dungaciu, pentru Gândul.
Un guvern suveranist nu poate face mai mult rău decât precedentele, este convins Dan Dungaciu.
„Lăsați, domnule, să vedem: dacă ar veni AUR la putere, ce s-ar întâmpla? Între noi fie vorba, mai rău decât ce ați făcut voi României, mai rău decât atât nici dacă ne-am strădui n-am reuși să facem. Problema este blocajul în care suntem. Lăsați-o jos cu toată tensiunea asta și hai să discutăm: bun, vine AUR la putere. Ce face? Poate să aibă opinii cu care alții nu sunt de acord”, a mai transmis profesorul universitar, pentru sursa citată.