O delegație româno-americană este așteptată, săptămâna viitoare, la Uzina Mecanică Sadu pentru noi discuții pe tema parteneriatului ce urmează să fie făcut în cadrul programului de înzestrare a armatei, SAFE.
În unitate este prezentă, în aceste zile, o echipă din Turcia care se ocupă de punerea în funcțiune a noilor linii tehnologice.
”Când se va termina cu punerea în funcțiune a acestor linii, sper să găsim o soluție la Armata Română, ca să primim ceva comenzi” afirmă liderul sindical Marius Borcan.
Aproximativ 500 de noi locuri de muncă ar urma să apară, la Uzina Mecanică Sadu, după ce va fi concretizat parteneriatului cu americanii de la Sig Sauer.
Potrivit lui Marius Borcan, salariații vor rămâne ai fabricii de armament de la Bumbești-Jiu, dar vor presta servicii pentru compania din Statele Unite.