10:13 Cu cât ar putea fi majorat salariul minim din 2026. Două scenarii pe masa guvernului

[post-views]

Salariul minim brut pe economie ar putea crește anul viitor până la 4.752 de lei. Potrivit informațiilor gândul.ro, Ministerul Muncii analizează în prezent două scenarii de majorare, care urmează să fie discutate cu premierul Ilie Bolojan.

În primul scenariu, venitul minim ar urca de la 4.050 de lei brut (2.574 de lei net), la 4.315 lei brut. Dacă nu s-ar menține și deducerea de 300 de lei, angajații nu ar resimți însă o creștere netă semnificativă. A doua variantă este mai ambițioasă: un salariu minim de 4.752 de lei brut.

„Discuțiile sunt departe de a fi încheiate”, spun surse guvernamentale.

Aproximativ 1 milion de români sunt plătiți în prezent cu salariul minim pe economie, cei mai mulți în mediul privat. O eventuală creștere ar aduce mai mulți bani la bugetul de stat, deoarece ar crește contribuțiile și taxele colectate.

În schimb, mediul de afaceri privește cu rezerve măsura, mai ales dacă ar dispărea și scutirea de taxe pentru cei 300 de lei din salariul minim, ceea ce ar ridica și mai mult costurile angajatorilor.

Impactul nu s-ar opri aici. Mărirea salariului minim ar duce automat la recalcularea unor plăți legate de acesta, cum sunt contribuțiile pentru contractele part time sau pe drepturi de autor. Și punctul de amendă, de exemplu, este stabilit în funcție de salariul minim pe economie.

Propunerile vor fi analizate în perioada următoare într-o întâlnire între ministrul Muncii, Florin Manole și premierul Ilie Bolojan. 

Ministrul Muncii, Florin Manole, s-a declarat, zilele trecute, un „susținător fervent” al creșterii salariului minim pe economie, afirmând că este nedrept să nu-ți ajungă banii de chirie chiar dacă muncești.

„Am lucrat pe salariul minim și de asta sunt unul dintre susținătorii fervenți ai creșterii constante a salariului minim, pentru că am trăit experiența asta și poate și dumneavoastră și mulți oameni care au venit în București din afara orașului. Să lucrezi, în București, pe minim pe economie și să nu-ți ajungă banii nici măcar pentru chirie este absolut nedrept. Și de asta discuția despre productivitate e importantă, înțeleg sensul, dar un muncitor care nu are suficiente resurse pentru subzistență și pentru un nivel decent, nu să aibă o mașină de brand scump și un apartament în centru, dar o chirie măcar și un nivel de trai decent, muncitorul ăla nu poate fi evaluat ca având un salariu prea mare sau că nu trebuie să crească salariul, nu! Munca trebuie răsplătită opt ore pe zi, trebuie să-ți asigure un trai cât de cât decent”, a afirmat Florin Manole.

Articole similare:

După cel mai rece 1 Mai din ultimul deceniu, vremea se schimbă radical. Trecem de la frig,...

[post-views]

UPDATE: „În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit că drona nu prezintă elemente de interes pirotehnic”, a precizat...

[post-views]

Doi motreni au ajuns după gratii după ce au fost prinși, miercuri seară, furând subansamble miniere din...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: