Documentația pentru realizarea a două foraje de apă termală, în orașul Rovinari, unul în zona ștrandului și altul în carieră, a fost finalizată, a anunțat primarul Robert Filip.
Edilul vrea să folosească această resursă pentru a realiza un sistem de încălzire centralizat în localitate. Filip dă exemplul unui cartier rezidențial din Oradea și al municipiului Beiuș, în care a fost realizată o astfel de investiție.
”Poate, pentru unii, a însemnat un film SF sau minciună electorală, dar nu mă voi opri. Vrem să devenim independenți, cu facturi pentru încălzire poate la 50% față de cât sunt acum” declară Filip.
Robert Filip susține că investitori turci vor să aloce 30 de milioane de euro pentru construirea de sere încălzite geotermal, la Rovinari.
Apa termală de sub oraș este legată de punga termală de la Băile Herculane, nu are contraindicații, așa că ar putea fi folosită și în scop turistic.