Primăria Turceni vrea să facă primul HUB de energie regenerabilă din țară.
Proiectul, în valoare de 380 milioane de euro, este finanțat printr-un contract semnat cu Banca Europeană de Investiții.
”Știu că banca europeană a demarat oficial și a și selectat consultanții, pentru redactarea studiilor de fezabilitate”, spune primarul Constantin Popescu.
Autoritățile locale continuă demersurile pentru a exploata resursa de apă geotermală descoperită în zonă. Constantin Popescu a depus o solicitare pentru ca forajele pentru puțuri să poată fi finanțate prin Fondul de Tranziție Justă.
Edilul spune că, cel târziu la începutul anului viitor, la Turceni, ar putea fi forat primul puț de acest fel.