Un accident grav a avut loc, sâmbătă dimineață, în localitatea Meriș, județul Mehedinți, între un autocar și o mașină. Din primele informații, șoferul autoturismului ar fi adormit la volan. Autocarul implicat în accident transporta minerii Complexului Energetic Oltenia. O salariată a CEO a fost rănită și dusă la spital.
Traficul în zonă a fost oprit în totalitate mai bine de o oră, iar din primele informații ale polițiștilor reiese că șoferul unui autoturism ar fi adormit la volan și a pătruns pe contrasens, unde a intrat într-un autocar. La fața locului au intervenit polițiști rutieri, echipaje SMURD și ambulanțe SAJ, care au acordat primul ajutor. Șoferul autoturismului a fost rănit grav și a fost transportat la spital.
”În data de 30 mai 2026, în jurul orei 05:30, în localitatea Meriș, județul Mehedinți, un mijloc de transport care asigura transportul salariaților Complexului Energetic Oltenia a fost implicat într-un accident rutier.
Din primele informații, în urma accidentului a rezultat o victimă, respectiv o salariată a Complexului Energetic Oltenia, aceasta fiind preluată de un echipaj de ambulanță și transportată la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu pentru investigații și acordarea îngrijirilor medicale necesare.
Cauzele și împrejurările producerii evenimentului urmează să fie stabilite de către instituțiile și organele competente, în urma verificărilor desfășurate.
Complexul Energetic Oltenia monitorizează cu atenție evoluția stării de sănătate a salariatei și acordă sprijinul necesar. Evenimentul a fost comunicat Inspectoratului Teritorial de Muncă Mehedinți, conform procedurilor legale în vigoare” a transmis compania.