Fostul premier Victor Ponta îl critică dur pe șeful Executivului, Ilie Bolojan. Ponta spune că acesta ia bani împrumut pe SAFE, ca să cumpere tancuri și avioane, în timp ce taie bani de la mame și persoane cu handicap.
”Românii plătesc cea mai scumpă energie. Prim-ministrul nu este dator doar celor care l-au votat. Dacă guvernezi cu gândul la români, atunci zici că taxa asta este o prostie. Banii pe care îi arunc pe tancuri și avioane, nu poți să tai de la mame, bolnavi și de la studenți. Acest guvern USR-ist nu guvernează pentru români, vor să fie lăudati la Bruxelles, la Berlin. În mod normal, ar trebui să te preocupe viața românilor tăi. (…) Românii îngheață în casă, plătesc cele mai mari preturi la mâncare. Întâi ne-au prostit cu pandemia, acum în fiecare zi îl scot pe cate un general să ne spună că trebuie sa ne pregătim, că rusii ne atacă. De patru ani, în Ucraina, se bat pe niște sate, să mă minți în fiecare zi ca vin rusii la București, Berlin, Paris, e o minciună ca să ne înarmăm” a declarat fostul premier la România TV.
Ponta a mai spus că USR nu avea ce să caute în guvern pentru că ”a luat 10%”.