Explozia produsă în clubul din Elveția în noaptea de Revelion a spulberat destinul unui tânăr român cu multe vise și planuri pentru un viitor frumos alături de familie și prieteni. În premieră, mama lui, de loc din orașul gorjean Rovinari, a vorbit, la TVR, despre drama prin care trece.
Tânărul credea cu putere în reguli și într-un viitor sigur. Sfâșiată de durere, mama spune că „responsabilitatea ar trebui să nu fie doar un principiu, ci o realitate care salvează vieți”.
Roxana Oană, mama tânărului român mort în Elveţia: Am citit de tragedie, ce s-a întâmplat, într-un ziar local. Știam că Guillaume de afla în acea seară în Crans-Montana, dormea la pritena mea cea mai bună, era împreună cu fiul acesteia și cu încă un prieten de-al lor. Erau toți trei. .Atunci am simțit imediat că ceva rău s-a întâmplat su ei.
Guillaume Oană avea 18 ani, era un tânăr sensibil, echilibrat și responsabil, care nu făcea excese și își construia viitorul cu răbdare. Visa la o viață de succes obținuta prin muncă și seriozitate. Sunt cuvintele pline de durere ale mamei lui Guillaume.
Roxana Oană, mama tânărului român mort în Elveţia: Guillaume era pasionat de foarte multe lucruri, în ultima perioada de micronutritie, știa totul despre acest subiec, era impresionant. Voia să devină un om de afaceri prosper, avea multe idei despre cum să își facă visul realitate.
Născut și crescut în Elvetia, Guillaume Oană avea dublă cetățenie, elvețiană și română. Mama spune că fiul ei își dorea să se afirme într-o societate care părea să ofere siguranță și reguli clare. Au ales Elveția tocmai pentru stabilitatea și rigoarea acestei țări. De aceea, tragedia este cu atât mai greu de înțeles, spune Roxana Oană.
Roxana Oană, mama tânărului român mort în Elveţia: Tragedia nu ar fi trebuit să aibă loc dacă toate lucrurile ar fi fost făcute că la carte, într-o țară în care lucrurile sunt foarte controlate, astăzi, nu ne-am plânge copiii.
Fără să acuze direct, femeia face un apel la mai multă responsabilitate. Spune că nu caută vinovați cu orice preț, ci răspunsuri și măsuri reale, pentru că alți părinți să nu treacă prin aceeași suferință.
Roxana Oană, mama tânărului român mort în Elveţia: Nu-i plăceau excesurile, doar viața, era cel mai bun prieten al multor priteni de-ai lui, era ascultător, aveam deplină încredere în el, era de o inteligență deosebită.
Până la finalizarea cercetărilor pe care le fac autoritățile elvețiene, familia Oană, rămasa fără unicul copil, e prinsă între durere, așteptare și dor. Trupul neînsuflețit al tânărului român va fi înmormântat vineri, în Elveția, aproape de amintirile și speranțele familiei sale.