14:54 Peste 2000 de pacienți au ajuns la UPU Târgu-Jiu, de sărbători

[post-views]

Cadrele medicale din Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Târgu-Jiu au consultat, tratat și investigat peste 2.000 de pacienți, în perioada sărbătorilor de iarnă.

În perioada 24 decembrie 2025 – 7 ianuarie 2026, la UPU s-au prezentat 2.140 pacienți, zilele cele mai aglomerate fiind 26 decembrie 2025 (158 pacienți), 29 decembrie 2025 (176 pacienți), 30 decembrie 2025 (144 pacienți), 2 ianuarie 2026 (167 pacienți), 4 ianuarie 2026 (165 pacienți), și 5 ianuarie 2026 (166 pacienți).

„Doresc să îmi exprim profunda recunoștință față de întreaga echipă UPU care a asigurat permanența în perioada sărbătorilor de iarnă. Au diagnosticat și tratat peste 2.000 de pacienți, oameni aflați în situații grele. Vă mulțumim pentru profesionalismul, reziliența și sacrificiul personal de a fi departe de familii pentru a salva viețile pacienților. Mulțumim, de asemenea, tuturor medicilor care au asigurat liniile de gardă ale unității medicale în această perioadă. A fost o perioadă extrem de aglomerată, dar ați demonstrat încă o dată că sunteți dedicați pacienților. Vă mulțumim!”, a transmis Dumitru Vienescu, managerul Spitalului Județean de Urgență Târgu-Jiu.

Articole similare:

Duminică, 16 județe vor fi sub avertizare Cod roșu. Este vorba de județele Satu Mare, Maramureș, Bihor,...

[post-views]

PNL a criticat, sâmbătă, modul în care s-a desfășurat procedura în dosarul soluționat de Tribunalul Ilfov, în...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: