15:36 ISU Gorj, despre inundațiile de la Târgu-Jiu: Nivelul apei pluviale nu mai reprezintă un pericol pentru locuințe și comunități

[post-views]

În urma precipitațiilor abundente din ultimele zile, pompierii gorjeni au intervenit pentru gestionarea mai multor situații de urgență generate de inundații, atât la nivelul municipiului Târgu-Jiu, cât și în orașele Bumbești-Jiu, Turceni și Tismana, dar și satele Vârț din orașul Rovinari, Runcu și Răchiți din comuna Runcu și satul Gornăcel din comuna Schela.

Intervențiile operative au fost realizate punctual, în cooperare cu autoritățile locale, iar Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Lt. col. Dumitru Petrescu” al Județului Gorj a acționat cu mijloacele și personalul din dotare, fiind în măsură să gestioneze orice situație de urgență apărută.

La nivelul municipiului Târgu-Jiu, intervențiile s-au axat în special pe zonele Primăverii și Panduraș unde echipajele ISU Gorj au acționat în permanență pentru protejarea locuințelor. Concomitent cu misiunile pentru evacuarea apei, s-a intervenit în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență constituit la nivelul Primăriei Târgu-Jiu, care a mobilizat aproximativ 30 de lucrători și un buldoexcavator, pentru efectuarea de lucrări de îndiguire cu saci de nisip în vederea protejării imobilelor.

În acest moment, în cele două zone inundate din municipiul Târgu-Jiu, nivelul apei pluviale nu mai reprezintă un pericol pentru locuințe și comunități.

Pentru prevenirea situațiilor de urgență generate de inundații, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Gorj își propune, pentru perioada imediat următoare, identificarea cauzelor generatoare de inundații în cele două zone ale municipiului Târgu-Jiu, inițierea demersurilor și adoptarea de măsuri operative pentru prevenirea situațiilor de urgență generate de inundații și identificarea surselor de finanțare pentru efectuarea lucrărilor de investiții necesare, acolo unde este cazul.

”Direcțiile de acțiune, stabilite de către Comitetul Județean pentru Situații de Urgență în urma inundațiilor, se vor concretiza în:

  • Evaluarea zonelor afectate și a cauzelor care au condus la acumulările de apă, în special în zonele cu infrastructură de preluare a apelor pluviale subdimensionată sau colmatată;
  • Verificarea și curățarea de urgență a canalelor de scurgere a apelor pluviale, a rigolelor și șanțurilor, pentru asigurarea fluenței scurgerii;
  • Demararea lucrărilor de decolmatare și întreținere, acolo unde situația din teren impune acest lucru;
  • Planificarea lucrărilor de modernizare a sistemului de preluare și evacuare a apelor pluviale, în vederea prevenirii producerii unor situații similare;
  • Monitorizarea permanentă a evoluției fenomenelor meteorologice și hidrologice, cu menținerea capacității de intervenție la nivel operativ.

Pentru implementarea măsurilor pe termen scurt și mediu, vor fi inițiate demersuri pentru:

  • Identificarea și alocarea fondurilor necesare efectuării lucrărilor de decolmatare și modernizare a canalelor de preluare a apelor pluviale;
  • Accesarea programelor de finanțare guvernamentale și a fondurilor nerambursabile, destinate prevenirii riscurilor naturale;
  • Stabilirea priorităților de intervenție, în funcție de zonele cu risc ridicat din municipiul Târgu Jiu.

Acest demers are nevoie și de sprijinul comunității, prin evitarea blocării sistemelor de scurgere cu deșeuri sau resturi vegetale, dar și prin sprijinirea echipajelor de intervenție pe timpul intervenției în situațiile de urgență generate de inundații. Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Gorj reafirmă faptul că siguranța cetățenilor reprezintă o prioritate, iar măsurile dispuse au ca scop creșterea capacității de prevenire și intervenție la nivelul județului Gorj” a comunicat ISU Gorj.

Articole similare:

Donald şi Melania Trump sunt „în siguranţă”, a anunţat Serviciul Secret american după ce i-a evacuat pe...

[post-views]

În perioada 15-24.04.2026, polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Gorj, împreună cu lucrători din cadrul Inspectoratului...

[post-views]

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a denunțat, sâmbătă, într-o postare pe Facebook, ceea ce numește o campanie coordonată...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: