Discuția premierului Ilie Bolojan cu primarii de municipii a fost cea mai tensionată la care am participat, a afirmat, miercuri, Marcel Romanescu, primarul municipiului Târgu-Jiu.
Asta după ce șeful guvernului a anunțat, în ședință, că taxele și impozitele vor fi majorate, de anul viitor, cu cel puțin 70%, iar impozitul pe venitul global (IVG), pe care guvernul este obligat să-l vireze UAT-urilor, ar urma să fie modificat, ca valoare procentuală, cu suma estimată a fi încasată din taxele și impozitele majorate.
”Dacă aceste taxe și impozite locale vor crește, nivelul de colectare va scădea, foarte mulți cetățeni vor fi în imposibilitatea de a plăti. Putem avea o pierdere semnificativă. IVG-ul este un impozit pe care guvernul îl repartizează UAT-urilor din impozitele plătite de societățile comerciale sau de angajații de la nivelul fiecărei localități” a explicat Romanescu.
Marcel Romanescu afirmă că majorarea cu cel puțin 70% a taxelor și impozitelor locale este un lucru cert, urmând să fie emis actul normativ în acest sens
Primarii se pregătesc să dea afară 10% dintre angajați, așa cum a decis guvernul.
La Târgu Jiu reducerea se va face imediat după intrarea în vigoare a actului normativ, anunță primarul Marcel Romanescu.

