Cărăgui: Mă focusez pe deblocarea noilor investiții

[post-views]

Prioritatea lui Alin Cărăgui în Ministerul Energiei este aceea de a debloca noile investiții de la Complexul Energetic Oltenia, în cele două grupuri pe gaze, de la Turceni și Ișalnița, și cele 8 parcuri fotovoltaice.

Sunt întârzieri de un an și jumătate, spun oficialii din Ministerul Energiei, care estimează, totuși, că, în 2027, toate vor fi gata. Secretarul de stat Cărăgui afirmă că va trebui prelungit și planul de restructurare, care prevede ca, în 2026, noile investiții să livreze energie în sistemul energetic național.

Alin Cărăgui afirmă că discuția privind amânarea termenelor de închidere a mineritului din Gorj este una de actualitate la Ministerul Energiei. Secretarul de stat spune că trebuie mers la Comisia Europeană.  

”Dacă ar fi după mine, aș merge săptămâna viitoare, dar e nevoie să avem pe masă toate elementele care să demonstreze că CEO este factor important în stabilitatea energetică a țării. Argumentul principal ar fi că, în momentul actual, sistemul energetic național este foarte sensibil și poate fi foarte ușor afectat dacă CEO nu este în piață” declară liberalul.

Articole similare:

Surpriză pentru o motreancă, la împlinirea a 86 de ani. Tanti Cornelia a primit vizita primarului Cosmin...

[post-views]

Premierul Ilie Bolojan a declarat, vineri, că miniștrii PSD au fost puși în dificultate de presiuni politice...

[post-views]

Anul 2026 este compromis din punct de vedere al demarării de noi investiții, declară Laurențiu Turcilă, primarul...

[post-views]

Interviurile Infinit FM din data de 24 aprilie 2026. Invitat: Deputatul Claudiu Manta, vicepreședinte PSD Gorj

...
[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: