Cătălin Măruță anunță că se întoarce în televiziune, chiar la rivalii pe care i-a avut în cei 18 ani în care a lucrat pentru Pro TV. Acesta spune că, după cei 18 ani în care a lucrat într-un ritm zilnic, a simțit nevoia de o perioadă în care să aibă mai mult timp pentru familie, pentru copii, pentru el și pentru proiectele pe care le-a tot amânat.
”M-ați întrebat foarte des în ultimele luni: ”Când te întorci la TV?” Se pare că răspunsul este: acum. Din această toamnă începe pentru mine o poveste nouă: ”Furnicuțele”, la Antena 1”, a scris acesta într-o postare pe pagina sa de Facebook.
Măruță mai spune că i-a fost dor de televiziune, dar și de întâlnirea cu publicul.
”Mă bucur că această nouă aventură vine într-o formulă care mi se potrivește: divertisment, oameni cu care abia aștept să lucrez și un program care îmi permite să înregistrez emisiunile și să păstrez în continuare timpul pe care mi l-am dorit pentru familie și pentru celelalte proiecte ale mele”, a mai scris acesta.
Până recent, emisiunea a fost prezentată de Denise Rifai, cea care a lansat show-ul în aprilie 2026.