Contre între PSD și USR, la Gorj, pe tema închiderii grupurilor pe cărbune.
În weekend, ministrul Radu Miruță a dat vina pe social-democrați pentru faptul că au fost închise grupuri ale Complexului Energetic Oltenia, fără să fie pus altceva în loc, așa cum prevede un proiect de lege pe care l-a depus de câțiva ani, dar a rămas blocat în parlament.
În replică, deputatul Mihai Weber, președintele PSD Gorj, acuză manipulare. Social-democratul amintește că planul de închidere a cărbunelui a fost făcut pe PNL și USR, în timpul Guvernului Cîțu, și prins în PNRR.
Mihai Weber spune că partidul său încearcă să repare ceea ce se mai poate repara, în sensul de a fi salvat ceea ce a mai rămas din Complexul Energetic Oltenia.
Weber afirmă că , în momentul de față, se discută ca trei grupuri pe cărbune să rămână funcționale și unul în rezervă, la Complexul Energetic Oltenia, dar se dorește să fie două în rezervă, adică inclusiv grupul 4 de la Turceni, lăsat fără licență în martie.