Parlamentarii PSD Gorj cer stoparea închiderii capacităților pe cărbune din cadrul Complexului Energetic Oltenia.
În acest sens, au inițiat un proiect de lege privind modificarea Legii decarbonizării.
Deputatul Mihai Weber afirmă că rămâne de văzut câte grupuri pe cărbune vor fi păstrate în sistemul energetic național, de la 31 august. În prezent, CE Oltenia are la dispoziție 3 la Termocentrala Rovinari și 1 la Turceni.
Deputatul Mihai a anunțată că actul normativ a trecut de comisiile de specialitate din Camera Deputaților și Senat, urmând să fie supus la vot în Senatul României, care este for decizonal.
Mihai Weber consideră că încă mai poate fi negociată la Comisia Europeană o prelungire a vieții energiei pe cărbune, din toamna acestui an.