Situație absurdă, în comuna Padeș, unde cetățenii au obținut în instanță dreptul asupra unor suprrafețe de păduri moștenite, dar nu au acces la ele.
Primarul Mihăiță Troacă spune că situația este complicată de legislația deficitară. Edilul spune că sunt 10.000 de hectare, care trebuie retrocedate, dar primăria nu îi poate pune în posesie pe proprietari.
”Din 2016, nu s-a dat nicio hotărâre de guvern, de scoatere din domeniul public. Asta este o naționalizare tacită”, spune Mihăiță Troacă
Primarul comunei Padeș acuză guvernanții că nu au deblocat, de nouă ani, problema retrocedării suprafețelor de pădure, pe care oamenii le-au câștigat în instanță, dar de care nu se pot folosi.
”Se joacă de-a baba oarba”, acuză Troacă.