Primarii PSD sunt convinși că Guvernul Veștea va trece la votul din parlament.
Partidul Social-Democrat a decis, duminică, să susțină noul Executiv.
“O decizie extraordinar de bună .PSD se gândește la binele românilor. Trebuie un guvern. Bine că am scăpat de omul ăla, care și-a bătut joc de țărișoara asta” afirmă Ion Bîrcă, primarul comunei Turburea.
Ion Stamatoiu, primarul comunei Scoarța, consideră că era normal ca PSD să susțină Guvernul Veștea, având în vedere că a reușit să dea jos, prin moțiune de cenzură, Executivul condus de Ilie Bolojan.
Marius Popescu , primarul comunei Bîlteni, afirmă că Adrian Veștea nu a trădat PNL, așa cum a fost acuzat de aripa Bolojan din formațiunea politică. În opinia sa, noul Executiv a trece la vot, având în vedere audierile, de astăzi, la foc automat ale miniștrilor.