08:57 A doua cea mai mare investiție din Oltenia, în Gorj. Primar: Undeva la 300 de milioane de euro

[post-views]

O investiție uriașă, de circa 300 de milioane de euro, ar urma să fie realizată în Gorj, a anunțat primarul orașului Rovinari, Robert Filip, aflat în discuții, de câteva luni, cu oficiali din China.

Potrivit unei declarații anterioare a edilului, chinezii au vizitat locații din Rovinari și Târgu Jiu, în care ar putea deschide unitatea de producție. Pe 23 mai, urmează să revină în județ. Dacă se va concretiza, investiția va fi a doua cea mai mare din Oltenia, după fabrica Ford de la Craiova.

„Pe 23, așteptăm chinezii, la a doua discuție, pentru că la prima am trecut de etapa în care eram pe criterii de eliminare, că ne-am bătut cu niște orașe din țară. Și, acum, avem pe masă o intenție de a se investi undeva la 300 de milioane de euro. Și asta înseamnă cam cea mai mare investiție din Oltenia din ultimii 35 de ani, după Ford Craiova”, a declarat Robert Filip pentru pandurul.ro.

Articole similare:

Ministerul Educaţiei anunţă că aproape 131.000 de candidaţi sunt aşteptaţi să susţină probele scrise ale examenului de...

[post-views]

Duminică, 16 județe vor fi sub avertizare Cod roșu. Este vorba de județele Satu Mare, Maramureș, Bihor,...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: