Vineri, 1 mai (Ziua Muncii), ambulatoriile integrate ale spitalelor (policlinicile) sunt închise, deoarece această zi este declarată zi de sărbătoare legală și nelucrătoare, conform Codului Muncii din România. Ca urmare, Ambulatoriul Integrat al Spitalului Județean de Urgență Târgu-Jiu va fi închis, activitatea fiind reluată luni, 4 mai 2026, anunță Spitalul Județean de Urgență din Târgu Jiu.
În data de 1 mai, cabinetele de specialitate din cadrul ambulatoriului nu oferă consultații și nu au fost efectuate programări în această zi.
Deși policlinica este închisă, Unitatea de Primiri Urgențe (UPU), camerele de gardă din cadrul spitalului funcționează non-stop (24/7) pentru cazurile medicale care nu suportă amânare. Secțiile cu paturi ale spitalului asigură permanența prin liniile de gardă pentru pacienții internați și pentru urgențe.