Un grup de 28 de elevi din Vrancea, din clasele V-XII, nu se poate întoarce acasă, după ce spațiul aerian EAU a fost închis din cauza atacurilor cu rachete lansate de Iran. Copiii au plecat într-o excursie organizată în Dubai în vacanța intersemestrială.
Grupul este însoțit de două cadre didactice și ar fi trebui să revină de ieri acasă, însă planurile au fost schimbate, după ce autoritățile Emiratelor Arabe Unite au suspendat toate zborurile, ca măsură de siguranță, potrivit monitoruldevrancea.ro.
Ministerul Afacerilor Externe îi sfătuiește pe românii aflați în Emirate să rămână în spații sigure, să evite deplasările neesențiale și să urmărească permanente comunicatele oficiale ale Ambasadei României și ale Consulatului General.
Iranul a lansat, duminică, un nou val de atacuri împotriva Israelului și a bazelor americane din regiune, după ce, în cursul dimineții, a anunțat declanșarea a ceea ce a numit „cea mai feroce operațiune ofensivă din istoria forțelor armate ale Republicii Islamice Iran”.
Sâmbătă, celebrul hotel Burj Al Arab, singurul de șapte stele din lume, a fost lovit de o dronă iraniană. Autoritățile din Dubai au precizat că drona a fost interceptată, iar fragmentele căzute au provocat un incendiu pe fațada exterioară a hotelului. De asemenea, Aeroportul Internațional Dubai (DXB) a fost vizat de un atac, patru persoane și-au pierdut viața, iar traficul aerian a fost complet suspendat.