13:01 Polițiștii și militarii ar putea rămâne fără normă de hrană

[post-views]

Guvernul ar urma să taie indemnizația de hrană pentru cei care lucrează în sistemele de apărare și ordine publică, adică polițiștii și militarii. Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunțat la Parlament că măsura a fost discutată în Coaliție, la propunerea Ministerului de Finanțe, arată digi24.ro. 

Întrebat dacă guvernul va tăia norma de hrană în cazul polițiștilor și militarilor, Kelemen Hunor a răspuns: „Da, da”.

„Din toți cei care au această normă, cam o treime și un pic înseamnă doar Armata și Internele. În jur de 800 de milioane”, a transmis liderul UDMR, marți, la Parlament.

Acesta susține că impactul ar fi de 2,4 – 2,5 miliarde de lei, potrivit calculelor de la Ministerul Finanțelor. 

„Asta e propunerea și a rămas să discutăm”, a mai spus Kelemen Hunor. 

Articole similare:

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Gorj a sprijinit organizarea unei importante sesiuni de...

[post-views]

Gorjonline: Negocieri pentru cota de cărbune acordată angajaților din Complexul Energetic Oltenia. Săptămâna viitoare este programată o...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: