Proteste și la Cariera Roșiuța, din cadrul Complexului Energetic Oltenia, joi seară, dar și-n această dimineață. Minerii de la schimbul 3 s-au strâns în sala de apel, refuzând să intre la lucru, iar, astăzi, au protestat timp de două ore.
Oamenii sunt nemulțumiți că nu și-au mai primit tichetele de masă. Unul dintre mineri a venit cu o vuvuzea, iar altul cu un jug și și-a pus și o cruce mare la gât.
Sunt tensiuni majore în minerit și energie. Activitatea în producție este aproape paralizată.