Președinții consiliilor județene vor mai mulți bani de la guvern, în 2026, pentru plata cofinanțărilor și susținerea DGASPC-urilor.
O discuție pe tema bugetului pe 2026, între șefii județelor și premierul Ilie Bolojan, a avut loc, miercuri, în cadrul Adunării Generale a Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România.
”Discuțiile au vizat construcția bugetară în sensul majorării cotei alocate către consiliile județene având în vedere două elemente principale: cofinanțarea obligatorie, de 20%, a celor care vor să continue investițiile pe Anghel Saligny și alocarea unei sume suplimentare pentru cofinanțarea proiectelor europene” afirmă Cosmin Popescu, președintele Consiliului Județean Gorj.
Cosmin Popescu spune că ia în calcul contractarea unui credit pentru a asigura cofinanțarea de 20% la investițiile pe Anghel Saligny. 55 de kilometri de drumuri județene se află în reabilitare, pe acest program.