Deputatul AUR Gorj, Ionelia Priescu, a susținut o declarație politică, la tribuna Parlamentului, atrăgând atenția asupra impactului pe care-l va avea asupra județului pierderea a mii de locuri de muncă din minerit și energie. Declarația s-a intitulat ”Ruinarea unui județ și pierderea locurilor de muncă”.
”Planul de distrugere a Complexului Energetic Oltenia evoluează rapid, afectând tot mai multe locuri de muncă din Gorj, dar, cu toate acestea, nu vedem nicio intervenție sau plan strategic din partea celor care guvernează țara sau conduc județul Gorj. Asumări ca implementarea unui management profesionist, depolitizat au rămas pe hârtie în continuare menținându-se privilegiile și funcțiile inutile din structurile de conducere ale companiei, ca sinecuri pentru politicieni, însă planul de restructurare din rândul angajaților este respectat milimetric.
După valurile de concedieri din CEO, zilele acestea, peste 170 de angajați ai Minprest au fost anunțați că-și vor pierde locurile de muncă. Nu au contat că acești oameni nu au nicio perspectivă reală de reangajare, iar familiile lor sunt lăsate fără venituri și fără speranță. Bineînțeles că acești oameni nu sunt politicieni, nu sunt privilegiați și, cu atât mai puțin, nu sunt vinovați pentru deciziile luate în birourile călduțe de la București.
Ce se întâmplă la CEO și-n Minprest este o tragedie socială, un dezastru umanitar dar și economic pentru întregul județ. De asemenea, lipsa investiților, facilitățile degradate, lipsa echipamentelor de protecție pun în pericol viața celor care încă n-au fost trimiși acasă. Toate acestea nu sunt întâmplătoare, ci o consecință inevitabilă a greșelilor repetate și a deciziilor iresponsabile venite din partea celor care au condus țara, Ministerul Energiei și au impus oameni incompetenți în vârful CEO” a afirmat Ionelia Priescu.
Deputata AUR le-a cerut colegilor să voteze proiectul partidului său de stopare a închiderii mineritului, care a fost respins la Senat, după ce PSD s-a abținut.