Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu a publicat pe site, miercuri, anunțul privind ocuparea funcției de manager al unității. Postul este ocupat interimar de Dumitru Vienescu, al cărui mandat a expirat pe 4 aprilie 2025, fiind prelungit de mai multe ori.
Concursul va avea loc în două etape, pe 6 și 19 martie. În perioada 6-10 martie se va desfășura etapa de verificare a îndeplinirii de către candidați a condițiilor stabilite în anunțul de concurs, inclusiv depunerea contestațiilor. În data de 12 martie va avea loc susținerea publică și de evaluare a proiectului de management.
La concurs se pot înscrie candidați care sunt absolvenți de studii universitare în specializările medicină, științe juridice sau științe economice; vechime de cinci ani în specialitatea studiilor; absolvenți de cursuri de perfecționare în management sanitar sau management al serviciilor de sănătate.
Dosarele candidaților sunt depuse între 5 și 6 martie. Rezultatele vor fi publicate pe site-ul spitalului în data de 13 martie. Detalii AICI: https://www.spitalgorj.ro/wp-content/uploads/2026/02/Anunt-functie-manager-SJU-TG-JIU-2026.pdf