Ministrul Miruță: ”Îi sugerez lui Virgil Popescu să-și amâne trecerile prin Gorj”

[post-views]

Ministrul Economiei, Radu Miruță, îi sugerează fostului ministru al Energiei, Virgil Popescu, ”să-și amâne trecerile prin Gorj”, după declarațiile anti-cărbune, din ultima perioadă.

Miruță spune că răul Complexului Energetic Oltenia n-a fost făcut prin PNRR, ci prin votul dat, în Parlamentul României, pe ordonanța decarbonizării, care, acum, ar trebui modificată.

Ministrul adaugă că s-a înțeles, la Comisia Europeană, că România nu are ce pune în locul cărbunelui și nici poate importa energie suficientă.

Radu Miruță mai spune că CEO poate produce energie eficient, însă, trebuie curățat de corupție.

„Avem termocentrală, dar nu avem un management bun însă avem foarte mulți politicieni care se înțeapă să primească bani din CE Oltenia. (…) Dacă toți ținem în brațe la corupția asta din CE Oltenia ne mirăm că nu putem face pași! Trebuie curățată conducerea complexului, trimiși niște oameni la parchet” afirmă ministrul Economiei.  

Articole similare:

Un concert de muzică clasică a reușit să strângă sute de persoane, în parcul Coloanei fără Sfârșit....

[post-views]

Deputatul Ion Iordache, președintele PNL Gorj acuză c[ „actuala guvernare nu are nici voința, nici preocuparea reală...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: