Angajații Minprest cer venituri de completare, în caz de concedieri

[post-views]

La protestul de miercuri, de la Târgu-Jiu, au fost prezenți și angajați ai Minprest Rovinari, societate în care au început să fie date preavize de concediere, ca urmare a restrângerii activității din minerit.

Cosmin Bivolaru, președintele Sindicatului Alfa din unitate, spune că a trimis mai multe solicitări către Ministerul Energiei.

Una dintre ele este acordarea de venituri de completare, timp de 2 ani, în caz de concedieri colective.

Bivolaru a trimis adrese și către Ministerul Muncii și Consiliul Național de Combatere a Discriminării referitoare  la faptul că angajații Minprest Rovinari lucrează în minerit, în aceleași condiții ca angajații Complexului Energetic Oltenia, dar pe bani mult mai puțini.

Articole similare:

Autoritățile locale din comuna Dragotești anunță că au în implementare proiectul „Furnizare de servicii sociale integrate în...

[post-views]

PSD îi propune președintelui României, Nicușor Dan, să-l desemneze pe Sorin Gridneanu premier. Decizia a fost luat...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: