La Inspectoratul Școlar Județean Gorj se lucrează la scenariul comasării unităților de învățământ, după ce guvernanții au transmis că nu mai vor școli cu mai puțin de 500 de elevi și nici grădinițe cu mai puțin de 300 de copii.
În opinia liderului sindical Constantin Huică, măsurile anunțate de la minister vor duce la scăderea calității învățământului.
”Sperăm că se va reveni în urma protestelor noastre sau măcar să amâne, pentru un an de zile, aceste măsuri” declară sindicalistul.
Huică mai spune că economia care se face la buget, în urma dispariției unor posturi de director de școli, dacă se va face comasarea, este de 0,02%. Sindicatele din educație au anunțat proteste toată luna august, atât în județe cât și la minister.

