Vor să dea afară 20% din angajații din primării. Weber: ”De ce 20% și nu 18 sau 15%?”

[post-views]

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a declarat, luni, că este nevoie de eficientizarea activităţii la autorităţile locale şi centrale, iar, în pachetul al doilea de măsuri fiscale al guvernului, ”se conturează ideea reducerii cu 20% a numărului de posturi din administraţia publică locală”.

”Eu pun întrebarea de ce 20% și nu 18% sau 15%?” reacționează Mihai Weber, președintele PSD Gorj.

În opinia sa, trebuie făcută analiză pe fiecare primărie în parte, nu tăiate posturi „heirupist”.   

Weber se întreabă ce se va întâmpla cu funcționarii dați afară din primării, dar și ce beneficii aduc aceste concedieri la bugetul de stat sau dacă o astfel de măsură va face administrația publică locală mai eficientă.

Articole similare:

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Gorj a sprijinit organizarea unei importante sesiuni de...

[post-views]

Gorjonline: Negocieri pentru cota de cărbune acordată angajaților din Complexul Energetic Oltenia. Săptămâna viitoare este programată o...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: