Referendum în PSD privind intrarea la guvernare. Weber: Așteptăm desemnarea premierului

Partidul Social Democrat  va face, vineri, un referendum intern online, după consultările de joi, de la Cotroceni, cu președintele Nicușor Dan, în urma căruia conducerea va decide dacă va rămâne sau nu la guvernare. Decizia a fost luată în ședința de marți seară, de la Vila Lac.

Conform negocierilor de până acum, PSD ar urma să primească Ministerele Justiției, Transporturilor, Agriculturii, Sănătății și Muncii. Din cele două ministere încă nealocate, PSD ar primi unul, ajungând astfel la un total de șase ministere.

Deputatul Mihai Weber, președintele PSD Gorj, spune că se așteaptă și punctul de vedere al viitorului premier, Ilie Bolojan, privind programul de guvernare.  

Weber spune că unele dintre tăierile de cheltuieli publice vor viza indemnizațiile primite de membrii consiliilor de administrație și de supraveghere, dar și pensiile speciale.

Articole similare:

Noul ministru al Energiei, Bogdan Ivan, este descris drept ”un tânăr cu multă putere de muncă” de...

La Complexul Energetic Oltenia sunt speranțe că intrarea lui Radu Miruță în Guvernul României va salva compania...

Gorjul dă, pentru a doua oară în ultimii ani, un ministru. După Dan Vîlceanu, Radu Miruță ajunge...

Deputatul de Gorj, Radu Miruță, va fi ministru al Economiei și Digitalizării în noul Guvern Bolojan. Comitetul...

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: