A fost alunecare de teren, duminică, la Cariera Tismana, iar administrația Complexului Energetic Oltenia a transmis că zona era instabilă de mult timp, situația fiind agravată de ploile din ultima perioadă.
Informația producerii unei noi surpării de mal la CEO a fost făcut publică de deputatul Radu Miruță, președintele USR Gorj. O bandă de cărbune, care alimenta Termocentrala Rovinari, a fost afectată.
Miruță crede că s-a ajuns aici din cauza lipsei fronturilor de lucru și a anulării treptelor.
Președintele USR Gorj consideră neconvingătoare și reacția Ministerului Energiei, pe tema alunecării de teren de la Tismana. Explicațiile sunt similare punctului de vedere transmis de conducerea CEO.
”Trebuia să vorbească despre responsabilități nu despre ploaie sau secetă” afirmă Radu Miruță.