Rezerva de capacitate de la CE Oltenia, prelungită? „Sunt discuțiile purtate cu Comisia Europeană”

[post-views]

Viața Complexului Energetic Oltenia ar urma să fie prelungită până în 2030, susține Jan Popescu, președintele executiv al Sindicatului Mine Energie Oltenia.

“Am înțeles că se intenționează să fie transmise documente pentru ca CE Oltenia să intre în rezervă de capacitate din 2030” afirmă liderul SMEO.

Conducerea Complexului Energetic Oltenia, împreună cu reprezentanții firmei  KPMG lucrează, în această perioadă, la refacerea planului de restructurare. Potrivit unor surse, noua formă a acestui plan ar urma să fie transmisă către Comisia Europeană la sfârșitul  lunii mai.

Jan Popescu spune că firma care lucrează la actualizarea planului de restructurare a CE Oltenia așteaptă finalizarea studiului de adecvanță al Transelectrica solicitat de Comisia Europeană în vedere decalarii termenelor.

Jan Popescu afirmă că odată cu decalarea termeneler de închidere a centralelor pe cărbune vor trebui făcute pe perioadă nedeterminată contractelor angajaților CE Oltenia încadrați pe perioadă determinată. În plus, e nevoie de investiții în cariere și termocentrale.

“Se aude că vor rămâne 5 grupuri: 3 la Rovinari și 2 la Turceni” mai spune liderul SMEO.

Articole similare:

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Gorj a sprijinit organizarea unei importante sesiuni de...

[post-views]

Gorjonline: Negocieri pentru cota de cărbune acordată angajaților din Complexul Energetic Oltenia. Săptămâna viitoare este programată o...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: