09:25 Lider: Sunt povești că o să ne dea nouă bani să stăm acasă, în rezervă

[post-views]

Liderul Cartel Alfa Gorj, Alin Munteanu, cataloghează drept ”povești” afirmațiile că angajații Complexului Energetic Oltenia vor fi plătiți, după ce capacitățile pe cărbune vor intra în rezervă de capacitate.

„Acestea sunt povești că o să spună Transelectrica că o să ne dea nouă bani și să stăm acasă, în rezervă. Studiul respectiv trebuia să fie gata mai de mult, însă nu l-am văzut și nu ne-a arătat nimeni nimic. Am încercat să nu mă gândesc și să rămân optimist. Nu aș putea să mă trezesc în fiecare zi cu gândul acesta că se închide locul de muncă”, a declarat Munteanu, în presa locală.

În toamna anului trecut, ministrul Energiei, Sebastian Burduja, afirma că România este una dintre ţările care şi-au asumat un plan foarte ambiţios de decarbonizare, în prezent aproximativ 14% din energia produsă în ţară fiind pe bază de cărbune, urmând ca, în 2026, să ajungă la circa 0,3%.

Articole similare:

Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Craiova a postat, joi, imagini de pe lotul Filiași –Drobeta...

[post-views]

Ceremonia oficială de învestire în funcție a noului prefect USR de Gorj, Corneliu Răducan Morega, a avut...

[post-views]

Interesul pentru finala Cupei României, care le va pune față în față pe Universitatea Craiova și Universitatea...

[post-views]

Echipa de handbal feminin Junioare 3 a CSM Târgu Jiu continuă, în weekend, drumul spre marea performanță....

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: