16:55 Cutremur cu magnitudinea de 3,6

[post-views]

Un cutremur cu magnitudinea de 3,6 grade pe scara Richter s-a produs, duminică dimineaţa, la ora 5:34, în judeţul Buzău, zona seismică Vrancea, potrivit informaţiilor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul a avut loc la adâncimea de 115,3 kilometri, în apropierea următoarelor oraşe: 50 kilometri nord-vest de Buzău, 63 km est de Braşov, 63 km nord-est de Ploieşti, 64 km sud-est de Sfantu-Gheorghe, 68 km vest de Focşani, 93 km nord-est de Târgovişte.

De la începutul lunii iunie, în România s-au produs 18 cutremure cu magnitudini între 2,2 şi 3,6 grade pe scara Richter. Anul trecut, cea mai puternică mişcare tectonică, de 5,7 pe scara Richter, a avut loc în data de 14 februarie, în judeţul Gorj, la o adâncime de 6,3 kilometri.

Articole similare:

Hidroelectrica a informat, joi, acţionarii şi investitorii, că Iulius-Dan Plaveti a preluat mandatul de CEO, în data...

[post-views]

PSD transmite, joi, că este vremea ca PNL ”să meargă în opoziție”, după ce acest partid a...

[post-views]

Foștii mineri din Complexul Energetic Oltenia au început să facă cereri la Casa de Pensii pentru a...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: