Weber: Decizia finală se va lua la finalul lunii august, când CE ne va spune câte grupuri rămân

[post-views]

Deputatul Mihai Weber, președintele PSD Gorj, afirmă că, la finalul acestei luni, va fi luată decizia finală privind cele 4 grupuri pe cărbune, care mai sunt funcționale la Complexul Energetic Oltenia. Atunci se va ști câte mai rămân, până când și cu ce număr de salariați.

Weber răspunde acuzațiilor adversarilor politici, din ultimele zile, amintind că ministrul PSD, Bogdan Ivan, est cel care a obținut, toamna trecută, amânarea închiderii grupurilor pe cărbune.

”Această unitate a beneficiat de cel mai agresiv plan de restructurare, care prevedea închiderea tuturor grupurilor până la finalul anului 2025” spune Weber.

Mihai Weber afirmă că răspunsul Comisiei Europene privind grupurile pe cărbune va veni la finalul acestei luni, dar ”se pare că vor rămâne 3 grupuri funcționale și unul în rezervă”.

Articole similare:

Ceea ce trăim, acum, nu prea mai seamănă a democrație, spune primarul PSD al orașului Târgu Cărbunești,...

[post-views]

Faptul că grupul 4 al Termocentralei Rovinari a fost scos din rezervă este o minciună sfruntată, o...

[post-views]

Rata de promovare în județul Gorj, înainte de soluționarea contestațiilor, este de 31% la sesiunea de toamnă...

[post-views]

Fostul ministru PSD al Energiei, Bogdan Ivan, a venit, luni, la Termocentrala Rovinari, unde s-a filmat și...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: