A fost diminuată zona de protecție strictă a județului Gorj, de la peste 162.000 de hectare la mai puțin de 29.000 de hectare, a anunțat Cosmin Popescu, președintele Consiliului Județean.
Propunerea inițială, cu care Ministerul Mediului a venit în 2024, era ca 70% din suprafața împădurită a Gorjului să intre în zona de protecție strictă.
În acest mod, erau blocate accesul oamenilor în păduri, drumuri județene și comunale, Uzina Mecanică Sadu sau baza NATO de la Rânca.
Acum, situația s-a rezolvat spune Cosmin Popescu.
Șeful județului afirmă că mai sunt câteva lucruri punctuale de modificat la zona de protecție strictă, care vizează comunele Runcu și Padeș, dar și Defileul Jiului, unde drumarii vor trebui să intervină mereu pentru montarea de plase de protecție.