Autoritățile locale au amenajat, în cele mai aglomerate zone din municipiu, puncte de prim ajutor unde trecătorii se pot răcori pe timp de caniculă. Este vorba de Piața Centrală, Piața 9 Mai și Piața Prefecturii.
„Având în vedere temperaturile extreme anunțate pentru perioada următoare, am amenajat, în cele mai aglomerate zone ale municipiului, căsuțe dotate cu aer condiționat, personal medical și apă rece pentru cetățenii care necesită sprijin. De luni, între orele 10:00 și 16:00, aceste puncte de prim ajutor vor fi funcționale, disponibile pentru toți cei aflați în dificultate” a transmis primarul Marcel Romanescu pe Facebook.