Școala din satul Securi al comunei Roșia de Amaradia va fi modernizată.
Este singura unitate de învățământ la care nu s-au făcut investiții, în ultimii ani, din cauză că zona a fost afectată de alunecări de teren.
Acum, primarul Liviu Cotojman vrea să acceseze o finanțare de la Ministerul Dezvoltării pentru modernizarea școlii din satul Seciuri. Comuna Roșia de Amaradia a fost inclusă deja pe lista sinteză privind această investiție.
Liviu Cotojman are în plan să facă noi investiții la rețeaua de apă. Vrea să obțină fonduri pentru a fora încă 2 puțuri și a realiza două bazine de înmagazinare.