Primarul Tudor Oiță crede că PSD ar fi trebuit să-și asume demult guvernarea.
Joi, conducerea Partidului Social-Democrat a decis ca Sorin Grindeanu, președintele formațiunii, să fie propunerea pentru premier. Rămâne, însă, de văzut dacă șeful statului, Nicușor Dan, îl va nominaliza.
“E o variantă foarte bună, pentru că toată lumea spune că PSD a dat guvernul jos, dar nu-și asumă guvernarea . Acum, și-o asumă. Merge cu propunere de premier” spune primarul comunei Negomir.
Lui Tudor Oiță nu i se pare bună ideea unei rotative la guvernare, propunere cu care a venit USR.