Revista presei locale

[post-views]

Gorjonline: Negocieri pentru cota de cărbune acordată angajaților din Complexul Energetic Oltenia. Săptămâna viitoare este programată o reuniune a Comisiei Mixte sindicate–administrație din cadrul Complexul Energetic Oltenia, în cadrul căreia vor fi discutate aspecte legate de acordarea cotei de cărbune destinată salariaților companiei. Această întâlnire are ca scop stabilirea unor reguli clare și actualizate privind modul de distribuire a beneficiului, în contextul organizării activității pentru sezonul rece. În anul precedent, salariații au beneficiat de o cotă de 10 tone de cărbune la prețul de producție, la care s-au adăugat încă 2 tone acordate la prețul destinat terților. Acest model de acordare a reprezentat baza de referință pentru discuțiile ulterioare, urmând ca în cadrul noii comisii să fie analizate eventuale ajustări sau menținerea aceluiași sistem de distribuție.

Pandurul: O nouă încercare pentru recepția lucrărilor de pe Calea Eroilor. Primarul Marcel Romanescu a convocat pentru astăzi, comisia de recepție pentru Calea Eroilor. O adresă oficială a fost trimisă în acest sens către Direcția Județeană pentru Cultură Gorj și către reprezentanta Ministerului Culturii, Smaranda Baciu, specialist și exert atestat delegat al ministerului . Constructorul a notificat Primăria Târgu Jiu printr-o adresă trimisă în data de 3 iunie, că s-au remediat deficiențele constatate la primele vizite.

Sabotorii: Subiect sensibil în ședința acționarilor Complexului Energetic Oltenia. Pe ordinea de zi a ședinței Adunării Generale a Acționarilor Complexului Energetic Oltenia, programată pentru 29 iunie, figurează un punct cu implicații majore pentru viitorul companiei și al întregii regiuni: „Informare privind modificările Planului de Restructurare aprobat, dar și a Planului de Restructurare modificat și notificat Comisiei Europene în contextul PNRR, al pieței de energie și antreprizei generale”. Subiectul este unul sensibil, în condițiile în care conținutul integral al planului modificat nu a fost făcut public, iar autoritățile române au transmis către Comisia Europeană o variantă revizuită a documentului care a stat la baza aprobării ajutorului de stat pentru Complexul Energetic Oltenia. Planul inițial de restructurare, aprobat de Comisia Europeană în anul 2022, prevedea acordarea unui ajutor de stat de aproximativ 2,66 miliarde de euro și implementarea unui proces amplu de tranziție energetică, cu închiderea treptată a capacităților pe cărbune și înlocuirea acestora cu grupuri pe gaze naturale și parcuri fotovoltaice. Perioada de restructurare era stabilită pentru intervalul 2021–2026. Între timp însă, proiectele considerate esențiale pentru transformarea companiei au înregistrat întârzieri importante. Potrivit Ministerului Energiei, modificările propuse au fost determinate de factori externi și obiectivi, în special întârzierile în realizarea noilor capacități pe gaze și a parcurilor fotovoltaice, dar și de schimbările apărute pe piața energetică și de contextul geopolitic regional. Documentele transmise Bruxelles-ului au determinat Comisia Europeană să deschidă, în acest an, o investigație aprofundată privind compatibilitatea modificărilor cu regulile europene privind ajutoarele de stat. Executivul european verifică dacă prelungirea restructurării, majorarea sprijinului financiar și noile condiții propuse de România respectă angajamentele asumate la aprobarea planului inițial. Potrivit informațiilor apărute după notificarea oficială transmisă Comisiei Europene în decembrie 2025, România a propus extinderea perioadei de restructurare până în anul 2029 și majorarea sprijinului financiar destinat companiei. Pentru județele Gorj și Dolj, unde activitatea Complexului Energetic Oltenia reprezintă în continuare unul dintre principalii piloni economici, orice modificare a planului de restructurare poate avea efecte directe atât asupra securității energetice a României, cât și asupra comunităților dependente de industria cărbunelui.

Impact în Gorj: 28 de elevi au lipsit de la proba de Matematică de la Evaluarea Națională, 2365 de elevi de clasa a VIII-a sunt înscriși la Evaluarea Națională 2026 la nivelul județului Gorj. Aceștia au susținut probele de examen în 36 de centre. „De la proba de Matematică din cadrul Evaluării Naționale 2026 au absentat, la nivelul județului Gorj, 28 de elevi. Rezultatele inițiale ale Evaluării Naționale 2026 vor fi afișate pe 1 iulie 2026. În intervalul 1-3 iulie 2026, se pot depune eventuale contestații, acestea urmând să fie soluționate în perioada 4-7 iulie 2026. Rezultatele finale vor fi afișate în data de 8 iulie 2026“, a transmis Ionuț Catrina, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Școlar Județean Gorj.

Articole similare:

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Gorj a sprijinit organizarea unei importante sesiuni de...

[post-views]

Autoritățile locale din comuna Dragotești anunță că au în implementare proiectul „Furnizare de servicii sociale integrate în...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: