Conducerea CE Oltenia a recunoscut că, miercuri, a avut loc un nou accident de muncă la Cariera Jilț Nord, abia după ce deputatul Ionelia Priescu a cerut directoratului explicații.
În urma unor informații pe care le-a primit, președintele AUR Gorj a solicitat, joi dimineața, administrației Complexului Energetic Oltenia să vină cu precizări privind incidentul de la unitatea minieră.
În urma întrebărilor puse, pe Facebook, de Ionelia Priescu, șefii CEO au comunicat că un conducător de formație de lucru din cadrul UMC Jilț Nord a ajuns la spital după ce a alunecat și s-a accidentat grav la picior în timpul unei operațiuni desfășurate la un transportator, incidentul fiind raportat ITM Gorj.
Ionelia Priescu vrea să știe de ce se tot întâmplă accidente de muncă la Cariea Jilț Nord, având în vedere că, la începutul lunii iunie, a mai avut loc unul mortal.
Ionelia Priescu dă vină pe politicienii care și-au asumat închiderea CE Oltenia pentru condițiile de muncă proaste și periculoase în care au ajuns să lucreze minerii.