Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, afirmă că USR nu va vota un guvern minoritar PSD, nici unul din care să facă parte AUR.
”AUR nu poate avea, în această perioadă, cu război la graniță, validarea pentru a gestiona lucrurile în România, dintr-un simplu motiv: în strategia de securitate a țării este specificat că Rusia este o amenințare, AUR spune că Rusia nu e o amenințare”, afirmă oficialul.
Radu Miruță speră ca partidele pro-europene să dea dovadă de responsabilitate privind formarea unei noi coaliții de guvernare.
Radu Miruță afirmă că nici PSD nu mai este o variantă credibilă, pentru a prelua Guvernul României, din cauza înțelegerilor cu AUR.
USR susține un guvern minoritar, alături de PNL și UDMR.