Ion Bîrcă crede că PSD ar trebui să coopteze AUR la guvernare, iar George Simion să primească postul de ministru de Finanțe.
Reacția primarului social-democrat al comunei Turburea vine după ce Guvernul Veștea a picat, luni noaptea, la vot în parlament, deși a avut susținerea PSD.
“ Să nu creadă cineva că cei de la AUR nu-s pe interese personale.(…) Eu i-aș invita să treacă la guvernare.(…) Să-l pună pe Simion ministru de Finanțe” afirmă Ion Bîrcă.
Ion Bîrcă cere ca PSD să-și asume guvernarea, iar președintele Partidului Social Democrat, Sorin Grindeanu, funcția de premier.