Lider: Și cărbunele va fi luat de firmele străine

[post-views]

Importurile de cărbune ale României au fost, în primele două luni ale acestui an, de peste 430 de ori mai mari decât în perioada similară a anului 2025. Asta în timp ce carierele miniere din Oltenia se închid pe bandă rulantă.

Constantin Crețan, președintele Federației Naționale a Muncii, spune că ar mai putea fi salvate carierele CEO dacă la guvernare ar veni un partid cu altă viziune.

Sindicalistul nu exclude, însă, ca rezervele de cărbune ale României să fie preluate de firme străine.  

Articole similare:

Ministerul Educaţiei anunţă că aproape 131.000 de candidaţi sunt aşteptaţi să susţină probele scrise ale examenului de...

[post-views]

Duminică, 16 județe vor fi sub avertizare Cod roșu. Este vorba de județele Satu Mare, Maramureș, Bihor,...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: