Lider: Va mai rămâne o singură carieră minieră

[post-views]

“Închiderea grupului de la Turceni va fi începutul sfârșitului Complexului Energetic Oltenia. Impactul va fi major” declară Nicu Bunoaica, fost lider sindical la Cariera Lupoaia.

Termocentrala Turceni a mai rămas cu un singur grup funcțional, după ce un altul a fost închis în luna martie. În plus, guvernul vrea să mai scoată din sistem 710 MW pe cărbune.

Bunoaica este de părere că va mai rămâne o singură carieră minieră, în zona Rovinari.  

Nicu Bunoaica afirmă că este ”ferm convins”  că un eventual guvern PSD-AUR ar opri închiderea mineritului.

Articole similare:

Ministerul Educaţiei anunţă că aproape 131.000 de candidaţi sunt aşteptaţi să susţină probele scrise ale examenului de...

[post-views]

Duminică, 16 județe vor fi sub avertizare Cod roșu. Este vorba de județele Satu Mare, Maramureș, Bihor,...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: