Circa 50 de noi locuri de muncă se vor crea la fabrica de cherestea din comuna Scoarța, care ar trebui să fie gata până la finalul acestui an.
Piatra de temelie a investiției, realizată de Mitropolia Olteniei, a fost pusă.
“Este prima investiție majoră la nivelul comunei. Termenele sunt foarte scurte, se dorește ca această fabrică să fie rapid finalizată” afirmă primarul Ion Stamatoiu.
Pe raza comunei Scoarța se vor mai crea noi locuri de muncă după realizarea stației de sortare a deșeurilor, pe care vor să o construiască autoritățile județene. În apropierea stației, ar urma să fie realizate și solarii unde pot lucra cetățenii din zonă, mai spune Ion Stamatoiu.
Primarul comunei Scoarța consideră că localitatea sa a început să fie atractivă pentru investitori pentru că, de-a lungul anilor, s-au făcut investiții în infrastructură și introducerea utilităților. În zona centrală va apărea și un depozit mare de materiale de construcții.