Guvernul României a șters, vineri, o postare pe Facebook în care anunța că economia a revenit pe creștere în a doua jumătate a anului, deși România a fost oficial în recesiune tehnică în această perioadă, arată economedia.ro.
Într-o postare publicată pe rețelele sociale, Guvernul afirmă că „Economia României a reintrat pe traiectorie ascendentă”, subliniind că ritmul PIB a ajuns la 0,8% în a doua parte a anului 2025.
Potrivit mesajului oficial, „după un început de an moderat, economia a crescut mai puternic în a doua jumătate a lui 2025. Ritmul PIB s-a accelerat la 0,8%, iar trimestrul III a avut o dinamică solidă, bazată pe valoare adăugată reală în economie”.
Astfel, oficial, România a intrat în recesiune tehnică în ultimul semestru din 2025.
Însă, datele INS arătau că Produsul Intern Brut în trimestrul 4 din 2025 a fost, în termeni reali, mai mic cu 1,9% comparativ cu trimestrul 3 din 2025. Acesta era al doilea trimestru consecutiv de scădere, după ce și în trimestrul 3 produsul intern brut a scăzut față de trimestrul 2 cu 0,2%.
Postarea guvernului a atras, din acest motiv, un val de comentarii negative ale următorilor.
„A crescut, de am intrat în recesiune tehnică!”, scria un cititor.
„Lapte și miere”, scria altul.
„Poate este în creștere economia din conturile voastre”, potrivit altui mesaj.