Este agitație în minerit după ce s-a aflat că angajații Complexului Energetic Oltenia ar putea pierde și tichetele de masă, după voucherul de vacanță, ca urmare a măsurilor de austeritate luate de guvern.
Miercuri seara, minerii de la Cariera Roșia au declanșat un protest spontan. Nemulțumiri sunt și la Cariera Lupoaia, aflată în procedură de închidere.
”Cariera Lupoaia. Muncitorii refuză să intre în tura de schimbul I, împreună cu cei din schimbul III. Dragi colegi, nu putem sta nepăsători! Doar uniți mai putem schimba ceva sau măcar să nu ni se ia toate drepturile! E dreptul nostru!” este unul dintre mesajele publicate pe paginile de socializare.